Tüüpiline hinnakujunemine peaks ettevõtluses käima teostatavate tööde mahtude prognoosimise alusel. Kui ma tean, et x – töö võtab y – aja, siis oskan kalkuleerida töömahu ning vastavalt sellele ka hinna.
Kindlasti huvitab lugejaid see, kuidas saada kvaliteetse projekti, võimalikult madala hinnaga. Kirjutan punktide kaupa ülevaate, mis saavad määravaks hinna kujunemisel.
- Enne projekteerija juurde pöördumist, mõtle läbi, millist maja soovid. Siin tuleb jälgida ka rahakoti suurust või laenuvõimet. Tüüpilise üksikelamu ruutmeetri hind on 1000-1200 eurot (Nt 80 m2 maja 80×1000=80 000 eurot). Kui suudad ise ehitada, siis kindlasti soodsam. Kogemus näitab, et kliendid ei pruugi oma laenuvõimet õigesti hinnata või pole ülevaadet tulevase maja maksumuse osas. Võib tekkida olukord, kus maja ehitusmaksumus käib üle jõu ning sellest tulenevalt soovitakse juba valmis projekti muuta, et maja hind saaks odavam.
- Leia analoogne tüüpprojekt mõnest kataloogist. Moodulmajade tootjatel on internetis palju erinevaid katalooge, kus saad ideid, milline tulevane hoone võiks tulla. Näiteks väga head kataloogi pakub Finlog palkmajadele. Muidugi saab neid ümber kombineerida ka karkassmajaks jne. Kokkuvõttes, mida konkreetsemad on lähteandmed, seda parema hinna saab projekteerija teha. (Kataloogide suhtes tuleb kindlasti vältida plagiaadi ohtu, kuid inspiratsiooniallikana võib neid ikka sirvida)
- Kolmas võimalus võiks olla nt kooskõlastuste hankimine. Vähemalt Päästeametis tuleb eramut kooskõlastada. Kui leppida kokku, et klient ise kooskõlastab valmis projekti, siis võib hinda alla saada. Samas tekib siin risk, et projekti vigade tõttu ei pruugi kooskõlastust saada ning projekti tuleb ümber teha. Pigem oleks soovitus ikkagi jätta kooskõlastamine projekteerija kohustuste hulka.
- Hinnapäringu esitamisel on tark märkida, et soovid saada kindlat ülevaadet, mida pakutav hind sisaldab. Juhul, kui pakkumises on toodud ka eelprojektis üleliigsed komponendid, siis saad nende võrra hinda alla kaubelda. Nt jooniste osas on toodud sõlmlahendused, mis tegelikult eelprojekti hulka ei kuulugi. Võid paluda need eemaldada ning sellevõrra soodsam hind teha.
- Maja kontuurid ja konstruktsiooni tüüp lihtsamaks. Kõige lihtsam on teha nelinurkne maja, tüüpilise 45 kraadise viilkatusega. Sellise maja projekti hind ja ehitusmaksumus on kindlasti soodsamad kui erikujulise hoone oma. Muidugi ka lihtsam ehitada.
Keerukas katuse tüüp teeb projekteerimise ja ehitamise kallimaks. - Levinud ehitusmaterjalide kasutamine. Levinud seinatüübid Eestis võiks pidada Bauroc, Fibo, natuke vähem ka Columbia plokke. Sõrestikmajade puhul 150×50 mm või 200×50 mm karkass ehitised. Puitmajadest ka palk, kuid see sobib eelkõige suvilatele. Põhjus on eelkõige Energiatõhususe miinimumnõuetes aga ka palkmaja maksumuses. Lisaks sellele ei pruugi seda projekteerimistingimused tiheasustusega aladel üldse lubada. Levinud ehitusmaterjalide kasutamisel peaks projekti hind kindlasti soodsam olema, võrreldes projekteerijale tundmatu materjaliga.
- Kauple! Osa firmasid määravad hinna teadlikult kõrgemaks, et jätta kliendile kauplemisruumi. Seega kasuta võimalust!