fbpx

Kinnisvara ostueelne kontroll

Kinnisvara ostueelne ülevaatus

Kinnisvara ostueelne kontroll on mõeldud eelkõige neile, kes ei ole otseselt seotud antud valdkonnaga. Näiteks projekteerimise, ehituse või kinnisvara teemadega üleüldisemalt. Siiski nad soovivad enda jaoks neutraalset hinnangut ostetavast või müüdavast objektist.

Näide 1:

Hiljuti käisin üle vaatamas üht korterit Kuressaares. Kivimaja, puitvahelae talastik. Objektil viibides selgus, et umbes 1/3 vahelae talastikust oli väga tugevalt mädanikseene poolt kahjustada saanud. Seda ei oleks märganud inimene, kellel puudub antud valdkonnaga kokkupuude. Antud info põhjal sain järeldada, mis maksab talade väljavahetamine, milliseid kooskõlastusi on tarvis hankida ja kas all korteri naabrid mind rahaliselt toetaks, kui läheks talastiku vahetamiseks. Kogu info põhjal saan järeldada, kas objekti soetamine on otstarbekas või mitte. Antud objekti puhul see ei olnud.


Näide 2:

Inimene soetas eramaja ehitamiseks krundi. Eramu projekteerimise käigus selgus valla detailplaneeringust, et umbes pool krundist on ehituskeeluvööndis ning sinna ehitada ei tohi. Mitte keegi ei öelnud seda talle ostu sooritamise ajal. Ei maakler, endine omanik või KOV. Kui selline info oleks õigel ajal temani jõudnud, oleks see olnud väga suureks argumendiks hinna läbirääkimistel. 

Kokkuvõttes toob kinnisvara ostueelne kontroll välja objekti varjatud küljed ning on vajalik selliste elu muutvate otsuste tegemisel.