26.11.2014 ilmus Saarte Hääles artikkel hoone kasutusloast. Artikkel oli päris informatiivne ning kahju, et veebis täisversiooni lugeda ei saa. Artikliga saab tutvuda Saarte Hääle kodulehel: http://www.saartehaal.ee/2014/11/26/koik-koduehitajad-paraku-kasutusluba-oluliseks-ei-pea/
Tavaliselt nõutakse hoone seadustamisel selle projekti. Kui hoone on esialgsest projektist teistmoodi ehitatud, siis tuleb koostada projekti muudatus. Kui ehitis on ehitatud täielikult teisiti või on üldse ilma projektita ehitatud, tuleb tellida ehitise audit ning tasuda vastav riigilõiv. Vajalik on ka elektriaudit ning eluruumide puhul peaks olema ette näidata ka energiamärgis.
Toon välja mõned peamised punktid, mida tuleks jälgida enne kasutusloa taotlemist elamu või suvila puhul:
- Moodulkorstnad isoleeritakse tavaliselt 100 mm tulekindla mineraalvillaga põlevatest konstruktsioonidest. Ümbrus eraldatakse tulekindla plaadiga (tsementkiud vms). Keram.tellistest korstnad 250 mm lõõri sisepinnast. Rb katik või samuti tulekindel vill.
- Korstnatel peavad olema puhastusluugid.
- Korstnate juurde peab olema paigaldatud katuseastmed (korstnapühkimisel)
- Mehaanilise ventilatsiooni korral peaks tahkeküttekehade ette olema toodud värskeõhu lõõr läbi põranda, et kompenseerida õhuvahetuse puudujääk.
- Elamus peab olema 6 kg tulekustuti ja lokaalsed suitsuandurid. (vähemalt korruse kohta üks.) Suitsuandurite puhul peaks jälgima eelkõige seda, et igas sektsioonis oleks andur.
- Tahkeküttekehade ees peab olema põrandal mittepõlev põrandakate (plekk, klaas, kivi). Põrandakate peab ulatuma ukseava servast kummalegi poole 100 mm ja koldesuust 400 mm eemale.
- Suletud sektsioonidesse peab olema võimalik pääseda. Näiteks pööningule pennide peale või toolvärgi sisse. See lihtsustab ohu korral kustutustöid ning lubab seal veetud kommunikatsioone kontrollida.
- Tuletõrje kustutusvee kättesaadavus.
- Kui hoonel on garaaž, katlaruum, siis need moodustavad omaette tuletõkkesektsioonid, mis peavad üldiselt olema isoleeritud tuletõkkeustega.
- Küttekehade valmistajal peab olema selleks litsents või ol.olev küttekeha kinnitatud litsentseeritud meistri poolt.
- Igasugused sertifikaadid ja juhendid peavad olemas olema. Nt elektrikerise jms. Samuti paigaldus vastavalt juhenditele.
- Juhul, kui ehitamisel tekkis üle 10 m3 jäätmeid, tuleb esitada ehitusjäätmete õiend: http://www.kuressaare.ee/uus/ehitusjaatmed-2/
Rohkem infot Päästeametilt: https://www.rescue.ee/dotAsset/e97cdbd0-78db-4db1-8cdc-d443e4165cdb.pdf