26.11.2014 ilmus Saarte Hääles artikkel hoone kasutusloast. Artikkel oli päris informatiivne ning kahju, et veebis täisversiooni lugeda ei saa. Artikliga saab tutvuda Saarte Hääle kodulehel: http://www.saartehaal.ee/2014/11/26/koik-koduehitajad-paraku-kasutusluba-oluliseks-ei-pea/

Tavaliselt nõutakse hoone seadustamisel selle projekti. Kui hoone on esialgsest projektist teistmoodi ehitatud, siis tuleks koostada ülesmõõdistamine. Selle käigus selgub maja tegelik suurus, mis on oluline hoone maksumuse määramisel. Päästeamet nõuab ka elektrimõõdistamise projekti ning eluruumide puhul peaks olema ette näidata energiamärgis.

On tekkinud arusaam, et kui need dokumendid on olemas, siis on kasutusluba samahästi kui käes. Nii see tegelikult ei ole. Ülesmõõdistamine on valmis ehitatud olukorra üles mõõtmine ja selle dokumenteerimine, olenemata sellest, kas maja on ehitatud õigesti või mitte. Kasutusluba antakse ikkagi hoonele, mis on kasutamisel ohutu ning seda kontrollitakse. Peab ennetama olukorda, kus on tellitud mõõdustisprojekt, kuid kasutusluba ei väljastata, sest näiteks korstnad on valesti isoleeritud jne.

Toon välja mõned peamised punktid, mida tuleks jälgida enne kasutusloa taotlemist elamu või suvila puhul:

 1. Moodulkorstnad isoleeritakse tavaliselt 100 mm tulekindla mineraalvillaga põlevatest konstruktsioonidest. Ümbrus eraldatakse tulekindla plaadiga (tsementkiud vms). Keram.tellistest korstnad 250 mm lõõri sisepinnast. Rb katik või samuti tulekindel vill.
 2. Korstnatel peavad olema puhastusluugid.
 3. Korstnate juurde peab olema paigaldatud käigusild ja katuseastmed (korstnapühkimisel)
 4. Mehaanilise ventilatsiooni korral peaks tahkeküttekehade ette olema toodud värskeõhu lõõr läbi põranda, et kompenseerida õhuvahetuse puudujääk.
 5. Elamus peab olema 6 kg tulekustuti ja lokaalsed suitsuandurid. (vähemalt korruse kohta üks.) Suitsuandurite puhul peaks jälgima eelkõige seda, et igas sektsioonis oleks andur.
 6. Tahkeküttekehade ees peab olema põrandal mittepõlev põrandakate (plekk, klaas, kivi). Põrandakate peab ulatuma ukseava servast kummalegi poole 100 mm ja koldesuust 400 mm eemale.
 7. Suletud sektsioonidesse peab olema võimalik pääseda. Näiteks pööningule pennide peale või toolvärgi sisse. See lihtsustab ohu korral kustutustöid ning lubab seal veetud kommunikatsioone kontrollida.
 8. Tuletõrje kustutusvee kättesaadavus.
 9. Kui hoonel on garaaž, katlaruum, siis need moodustavad omaette tuletõkkesektsioonid, mis peavad üldiselt olema isoleeritud tuletõkkeustega.
 10. Küttekehade valmistajal peab olema selleks litsents või ol.olev küttekeha kinnitatud litsentseeritud meistri poolt.
 11. Igasugused sertifikaadid ja juhendid peavad olemas olema. Nt elektrikerise jms. Samuti paigaldus vastavalt juhenditele.